Svetsko prvenstvo, Vail & Beaver Creek 2015
15

feb

2015

Zlato za Jean-Baptiste Grangea u slalomu!

Francuski skijaš Jean-Baptiste Grange svetski je prvak u slalomu. Nemci Dopfer i Neureuther osvojili srebro i bronzu.

Francuski skijaš Jean-Baptiste Grange napravio je veliko iznenađenje poslednjeg dana takmičenja na Svetskom prvenstvu koje se održava u američkom Vail – Beaver Creeku. On je osvojio zlatnu medalju na današnjem slalomu i tako ponovio uspeh iz Garmisch-Partenkirchena 2011. godine.

Srebrnu medalju osvojio je nemački takmičar Fritz Dopfer dok je bronzani bio njegov sunarodnik Felix Neureuther.

Nakon prvog laufa u vođstvu je bio glavni favorit za zlatnu medalju, Austrijanac Marcel Hirscher ispred Rusa Alexandera Khorosilova i Šveđanina Andre Myhrera. Još jedan švedski skijaš Matthias Hargin bio je četvrti dok je JB Grange zauzimao tek peto mesto. Nemci Dopfer i Neureuther imali su šesto odnosno sedmo vreme.

U drugoj trci pomenuti Felix Neureuther „napravio“ je odličnu vožnju, baš kao i Fritz Dopfer koji je nastupio nakon njega. Međutim, s obzirom na takmičare koji su dolazilli kasnije, činilo se da njihov rezultat sigurno neće biti dovoljan za medalju.

Posle nemačkog dvojca nastupio je Jean-Baptiste Grange i sjajnim laufom izbio na vodeću poziciju sa ukupnim vremenom 1:57.47.

Hargin, Myhrer i Khorosilov potpuno su razočarali u drugoj vožnji pa su sve oči bile uprte u Hirschera koji je imao prednost od čak 88 stotih u odnosu na Grangea iz prve trke. Austrijanac je solidno vozio i imao prolazna vremena za zlatnu medalju. Međutim u poslednjoj deonici napravio je grešku i „zajahao“ kapiju što je omogućilo Francuzu da stigne do svog drugog zlata u karijeri kada su u pitanju Svetska prvenstva.

Takođe, presrećni su bili i nemački takmičari Dopfer i Neureuther koji su zahvaljujući takvom raspletu i ukupnim rezultatima 1:57.82 te 1:58.02 stigli do srebrne, odnosno bronzane medalje.

Odličan rezultat napravio je hrvatski takmičar Filip Zubčić koji je podelio 13. mesto sa Švajcarcem Murisierom. Ivica Kostelić zauzeo je, takođe dobru, 15. poziciju dok su Matej Vidović i Natko Zrnčić-Dim bili 26. odnosno 27.

Slovenački skijaš Matic Skube imao je na kraju 20. vreme (2:01.23) dok je Žan Kranjec bio 32.

Crnogorski reprezentativac Bojan Kosić zauzeo je 45. mesto.

Srpski takmičar Andrija Vuković nije uspeo da završi prvu vožnju, baš kao ni reprezentativac BiH Igor Laikert te Makedonac Antonio Ristevski.