Naslovna    Vesti    Takmičenja    Val d’Isere, S (ž): Prva pobeda u karijeri za Marianne Kaufmann-Abderhalden
21

dec

2013

Val d’Isere, S (ž): Prva pobeda u karijeri za Marianne Kaufmann-Abderhalden

Švajcarkinja u Val d’Isereu došla do premijerne pobede u Svetskom kupu.

Čudna trka spusta uz mnogo padova i odustajanja viđena je u Val d’Isereu u subotu. Takve okolnosti najviše su išle na ruku švajcarskoj skijašici Marianne Kaufmann-Abderhalden koja je sa ranim startnim brojem 12 preuzela vođstvo i nije ga ispuštala do kraja trke. Drugo mesto osvojila je Tina Maze, dok je treća bila Austrijanka Cornelia Huetter. Tina Weirather trku je završila na četvrtom mestu, dok je Norvežanka Lotte Smiseth-Sejersted sa visokim startnim brojem 37 osvojila sjajno peto mesto.

Vožnje prvih desetak skijašica na teškoj i opasnoj stazi Oreiller Killy protekle su u najboljem redu sa izuzetkom Amerikanke Laurenne Ross koja nije uspela da završi trku. Problemi su počeli sa startnim brojem 13 koji je nosila Francuskinja Marie Marchand-Arvier. Ona je u jednom zavoju izgubila kontrolu nad skijama i doživela težak pad zbog kojeg je trka bila u prekidu petnaestak minuta. Na kraju je na nosilima odneta sa staze, a prema prvim informacijama radi se o povredi ramena i francuskoj skijašici predstoji duža pauza.

Pad Marie Marchand-Arvier nije bio jedini, neposredno posle nje startovala je i Amerikanka Stacey Cook koja je takođe svoj nastup završila u zaštitnoj ogradi, doduše bez težih posledica. Sve ovo dešavalo se neposredno pred nastup prve kvalitetne grupe skijašica koje očigledno nisu mogle da ostanu ravnodušne na dešavanja na stazi.

Prva je u grupi najboljih skijašica startovala Anna Fenninger, koja je pokazala solidnu, ali rezervisanu vožnju koja je na kraju bila dovoljna samo za 11.mesto. Sa starta je sa brojem 18 krenula Lindsey Vonn, koja se u donjem delu staze nezgodno dočekala na noge posle jednog skoka i nije uspela da završi trku. Njeno odustajanje se nije završilo padom, ali se čini da je pri doskoku izvršila veliki pritisak na povređeno desno koleno tako da smo u trenucima posle odustajanja videli bolnu grimasu na licu Amerikanke. Da li se radi o frustraciji zbog odustajanja ili obnovi povrede nije bilo poznato do završetka trke.

I Maria Hoefl-Riesch, koja je startovala posle Vonnove, očigledno je bila uzdrmana nastupima skijašica pre nje tako da nije prikazala vožnju na svom nivou i trku je završila na devetom mestu. Lara Gut je bila još lošija i na kraju je morala da se zadovolji sa razočaravajućim 25. mestom.

Jedina skijašica iz prve kvalitetne grupe koja je odolela pritisku i prikazala odličnu vožnju bila je Tina Maze koja je za Kaufmann-Abderhalden zaostala 29 stotinki i sigurno će biti zadovoljna ovim rezultatom. Ovo je za Maze prvi podijum u spustu u ovoj sezoni. Najviše razloga za zadovoljstvo sigurno ima Austrijanka Cornelia Huetter za koju je današnje treće mesto prvi podijum u karijeri u Svetskom kupu. Od devojaka sa visokim startnim brojem ponovo je briljirala Šveđanka Kajsa Kling, koja je zabeležila još jedan top 10 plasman, ovaj put osvajanjem osmog mesta.

Pored Maze, od skijašica iz regiona nastupile su i Ilka Štuhec, Vanja Brodnik i Maruša Ferk. Štuhec je u cilju zauzela solidno 20. mesto, Vanja Brodnik nije uspela da završi trku, a Ferkova je osvojila 38. mesto.

U nedelju je u Val d’Isereu na program veleslalom.