Naslovna    Vesti    Takmičenja    Schladming, SL (m): Slalomski globus za Myhrera!
18

mar

2012

Schladming, SL (m): Slalomski globus za Myhrera!

Prava drama viđena je u poslednjem slalomu sezone na zatvaranju finala Svetskog kupa u Schladmingu. Favorit iz senke, Šveđanin Andre Myhrer pobedio je u današnjoj trci i osvojio mali kristalni globus u slalomu.

Prva vožnja je počela šokantno - izletanjem sa staze dvojice vodećih u poretku slaloma, prvo Ivice Kostelića koji je krenuo sa startnim brojem jedan, a zatim i Marcela Hirschera sa startnim brojem 3. Pre današnje trke Ivica Kostelić je bio vodeći u poretku slaloma sa 50 bodova prednosti u odnosu na drugoplasiranog Hirschera i 66 u odnosu na Myhrera. Svi su očekivali da će se između Kostelića i Hirschera voditi velika borba za osvajanje poslednjeg trofeja u sezoni, ali desilo se nešto sasvim drugo...

Kostelić se posle izletanja vratio na stazu i nastavio vožnju ali je u cilj ušao sa više od 18 sekundi zaostatka u odnosu na vodećeg Felixa Neureuthera. Hirscher se nije ni trudio da završi svoju vožnju posle velike greške koja ga je izbacila iz borbe za dobar plasman. Andre Myhrer je prvu vožnju završio na drugom mestu što mu je širom otvorilo vrata osvajanju malog globusa u ovoj disciplini.

Tada je na scenu stupila matematika odnosno razne kombinacije u kojima bi mali globus otišao u ruke Kostelića ili Myhrera. Myhreru je za osvajanje trofeja bilo potrebno drugo mesto pod uslovom da Kostelić ne osvoji ni jedan bod. Međutim, s obzirom da je Kostelić ipak uspeo da završi prvu vožnju, naravno sa velikim zaostatkom, stekao je pravo da nastupi u drugom laufu. Prvu vožnju hrvatski skijaš je završio na 19. mestu zahvaljujući velikom broju odustajanja ostalih skijaša. U drugoj mu je bilo potrebno da se nekako pomeri do 15. pozicije, poslednje koja donosi određeni broj bodova. Osvajanje 15. mesta donelo bi Kosteliću dragocenih 16 bodova, a onda bi Myhreru bila potrebna pobeda za osvajanje malog globusa. Kostelić nije uspeo da se pomeri do 15. pozicije, trku je završio na 16. mestu, ali se na kraju ispostavilo da je njegov rezultat bio bez značaja. Myhrer je u drugu vožnju krenuo agresivno, bez kalkulacija i rizik mu se isplatio. Fantastičnim nastupom u drugoj vožnji otklonio je sve dileme, došao do pobede i prvog kristalnog globusa u karijeri.

Drugo mesto u današnjem slalomu osvojio je Nemac Felix Neureuther, dok je treći bio ljubimac domaće publike Mario Matt

Današnjim slalomom spuštena je zavesa na sezonu Svetskog kupa 2011/12. Skijaši u borbu za nove pobede i bodove kreću 20. oktobra na otvaranju nove sezone na Rettenbach glečeru u austrijskom Soeldenu.