Naslovna    Vesti    Takmičenja    Globus i pobeda u spustu za Jansruda

mar

2015

Globus i pobeda u spustu za Jansruda

Norvežanin trijumfom u spustu u Meribelu potvrdio Kristalni globus u ovoj disciplini.

Održan je i finalni spust sezone u francuskom skijalištu Meribel. Na startu se pojavilo naboljih 25 spustaša kao i pobednik Svetskog juniorskog prvenstva, mladi Italijan Henri Battilani.

Tri kilometra dugačka pista Roc de Fer, koja počinje na 2249m a završava se na 1432m, nije u potpunosti odolela naletu toplijeg vremena koje trenutno vlada u francuskim Alpima. Sneg je bio nešto mekaniji, što nije išlo na ruku skijašima sa višim startnim brojevima.

U takvim uslovima najbolje se snašao Norvežanin Kjetil Jansrud, koji je pre ove trke imao samo 20 poena prednosti u odnosu na Reichelta. On je ostvario rezultat od 1:40.86 koji je bio dovoljan za trijumf te potvrdu malog Kristalnog globusa u spustu. Takođe, zahvaljujući današnjih 100 bodova, ostao je u trci i za Veliki Kristalni globus jer je sad razlika između njega i Hirschera 64 boda u korist Austrijanca.

Startni broj jedan na najbolji način je iskoristio iskusni Švajcarac Didier Defago. Rezultatom od 1:41.10 te osvojenim drugim mestom, na najbolji mogući način se oprostio od spustaških takmičenja, s obzirom da je rešio da završi svoju karijeru nakon finala u Meribelu.

Austrijanac Georg Streitberger, zauzeo je najniži stepenik pobedničkog postolja. Njegovo vreme 1:41.17 te zaostatak od 31 stotih, bio je dovoljan za treću poziciju.

Četvrti je bio Amerikanac Steven Nyman dok je peto mesto osvojio domaći takmičar Guillermo Fayed.

Austrijanac Hannes Reichelt, kome je danas za osvajanje spustaškog Kristalnog globusa bio potreban rezultat bolji od Jansrudovog, ipak nije bio na visini zadatka. Bio je tek deseti uz 80 stotinki zaostatka za pobednikom, vreme 1:41.66.

U četvrtak je u Meribelu na programu muški superveleslalom sa početkom u 9:30h.