Naslovna    Vesti    Takmičenja    Hirscher kralj St. Moritza

feb

2017

Hirscher kralj St. Moritza

Fantastični Austrijanac zlatom u slalomu još jednom dokazao da je najbolji skijaš današnjice.

Neverovatni Marcel Hirscher je posle zlata u veleslalomu i srebra u kombinaciji došao do još jedne medalje na Svetskom prvenstvu u St. Moritzu, ponovo zlatne i to u slalomu. Hirscher se nalazio na vodećoj poziciji i posle prve vožnje, a u drugoj je skijao silovito, bez kalkulacija i sa trećim vremenom drugog laufa trku završio 68 stotinki ispred drugoplasiranog zemljaka Manuela Fellera. Dvojica Austrijanaca su današnjim rezultatima samo učvrstili status svoje zemlje kao najuspešnije učesnice ovog svetskog prvenstva.

Treće mesto u nedeljnoj slalomskoj trci osvojio je veliki Nemac Felix Neureuther, a značaj medalje je još veći ako se uzmu u obzir svi zdravstveni problemi sa kojima se Felix suočio ove sezone. On je prvu vožnju vozio nešto slabije i posle prvog laufa nalazio se tek na 10. mestu, ali je sjajnim drugim nastupom pokazao još jednom da je majstor za velika takmičenja i bogatoj kolekciji dodao još jednu medalju sa svetskih prvenstava.

Osvajanjem četvrtog mesta bez medalje ostao je Norvežanin Henrik Kristoffersen, ali posle dve prosečne slalomske vožnje koje je prikazao verovatno i nije zaslužio da se popne na pobedničo postolje. Peto, odnosno šesto mesto osvojili su Rus Alexander Khoroshilov i Šveđanin Andre Myhrer.

Najveći tragičari trke su sigurno dvojica Austrijanaca, drugoplasirani i trećeplasirani posle prve vožnje, Marco Schwarz i Michael Matt. Pritisak je očigledno učinio svoje i njih dvojica nisu blistali u drugoj vožnji čime su u konačnom plasmanu došli tek do sedmog, odnosno osmog mesta.

Slovenac Stefan Hadalin bio je definitvno zvezda druge vožnje u kojoj je zabeležio najbolje vreme. Posle 22. mesta prvog laufa, sjajno skijanje u drugom donelo mu je pomeranje od čak 12 pozicija tako da je na kraju osvojio sjajno 10. mesto i najbolji rezultat karijere. Posle Hadalina, najbolji skijaš iz regiona bio je Istok Rodeš iz Hrvatske koji je zauzeo 30. mesto. Njegov zemljak Matej Vidović bio je 35. Ivica Kostelić bio je tri pozicije iza njega na 38. mestu.

Srpski skijaš Strahinja Stanišić zauzeo je 43. mesto, dok Marko Stevović nije uspeo da završi drugu vožnju.

Održavanjem muškom slaloma spuštena je zavesa na Svetsko prvenstvo u St. Moritzu, naredno je na programu 2019. godine u švedskom Areu. Skijaši i skijašice se sada vraćaju takmičenjima u Svetskom kupu,  a naredne trke su na programu već sledećeg vikenda. Muškarci se sele u norveški Kvitfjell, dok će skijašice voziti svoje trke u švajcarskoj Crans Montani.