Naslovna    Vesti    Takmičenja    SP 2013 Schladming, VSL (m): Ligety u istoriji!
15

feb

2013

SP 2013 Schladming, VSL (m): Ligety u istoriji!

Amerikanac pobedio u veleslalomu i tako postao prvi skijaš od Jean-Claude Killyja koji je osvojio tri zlata na jednom Svetskom prvenstvu.

„Ted, you are the one and only“ – istakli su transparent navijači Teda Ligetyja na cilju staze „Planai“ u Schladmingu i to na pravi način opisuje ovog fantastičnog Amerikanca. Ligety je još jednom pokazao da na planeti ne postoji bolji veleslalomaš od njega i u svojoj omiljenoj disciplini došao je do novog zlata. Šta više, ušao je u istoriju kao prvi skijaš još od Jeana-Claude Killyja 1968. koji je na jednom Svetskom prvenstvu osvojio tri zlata.

Ljubimac domaćih navijača i najbolji skijaš Svetskog kupa Marcel Hirscher stigao je do srebra, a bronza je pripala Italijanu Manfredu Moelggu, dok je Aksel Lund Svindal ostao bez medalje za samo četiri stotinke.

Iako je Ted Ligety isticao da je Hirscher favorit jer skija na domaćem terenu, izgleda da je to bilo samo prebacivanje pritiska na Austrijanca. Ligetyjeva prva vožnja bila je apsolutna veleslalomska rapsodija. Bukvalno je „oduvao“ rivale. Najbliži su mu bili Svindal i Hirscher, koji su imali sekundu i po zaostatka. Već tada je bilo jasno da, ako Amerikanac ne napravi neku kardinalnu grešku, niko ne može da ga spreči  da osvoji zlato.

Druga vožnja donela je najpre solidno izdanje Andrea Myhrera, ali ga je brzo „skinuo“ Felix Neureuther, a potom je Phillip Schoerghoffer izazvao ovacije oko 30.000 navijača jer je odskijao odlično i izbio na čelo sa solidnih pola sekunde prednosti. Međutim, radost Austrjanaca trajala je sve do laufa Alexisa Pinturaulta, a odmah zatim i Moelgga. U startnoj kućici ostala su još trojica najboljih.

Krenuo je Marcel Hirscher na sve ili ništa. Izraziti tehničar leteo je stazom, hteo da kako zna i ume nadoknadi veliki zaostakak za Ligetyjem. Kada je projurio kroz cilj, semafor je pokazao prednost od skoro sekunde nad Moelggom, a Schladming je proključao. Aksel Lund Svindal imao je samo stotinku manjka iz prve vožnje, držao se odlično do drugog dela staze, a tu se videlo da mu malo zatvorenije postavljene kapije ne prijaju i morao je da se zadovolji u tom trenutku trećim mestom. A na startu se pojavio Mister GS, kako zovu Teda Ligetyja. Svako ko je gledao trku, bo je svedok istorije, činjenice da je negde neki vanzemaljac možda bolji u veleslalomu od momka iz Park Cityja. Iako je imao sitnijih grešaka, Ted je blistavo završio vožnju za skoro 90 stotinki brže u odnosu na Hirschera i pokazao da ovaj mora još mnogo da radi kako bi ga dostigao u toj disciplini.

- Prva vožnja je bila odlična, tada je staza bila u mnogo boljem stanju. U drugoj vožnji je bilo teško, bilo je puno rupa, ali uspeo sam. Ovo je najbolja nedelja u mojoj karijeri. Ljudi misle da posle dve zlatne medalje nema više pritiska, ali nisu u pravu. Pred veleslalom je pritisak bio možda i veći jer sam ovde došao po zlato u toj disciplini, dok pred trke u superveleslalomu i kombinaciji nije bilo toliko očekivanja jer u tim disciplinama nikada pre nisam pobedio - izjavio je Ligety.

U nedelju će oko „Planaija“ biti i 50.000 ljudi. Sjatiće se cela Austrija da slavi Hirscherovo zlato u slalomu. E, tu je već druga priča i reklo bi se da je Marcel u situaciji u kojoj je bio Amerikanac pred ovu trku.

Srpski takmičar Marko Vukićević našao se u društvu velikana belog sporta, ali nije uspeo da završi prvu vožnju. Slovenac Žan Kranjec je bio veoma dobar, ali je na kraju završio kao 22., dok je Ivica Kostelić razočarao u prvom laufu, pošto je imao ogroman zaostatak od preko četiri sekunde, pa je stigao do 25 mesta. Filip Zubčić je bio 28.