Naslovna    Vesti    Vail 2015    Ted Ligety trijumfovao u veleslalomu u Beaver Creeku
Svetsko prvenstvo, Vail & Beaver Creek 2015
13

feb

2015

Ted Ligety trijumfovao u veleslalomu u Beaver Creeku

Američki skijaš stigao do trećeg uzastopnog veleslalomskog zlata na Svetskim prvenstvima. Hirscher osvojio srebro a Pinturault bronzu.

Amerikanac Ted Ligety osvojio je zlatnu medalju na današnjoj trci veleslaloma u okviru Svetskog prvenstva koje se održava u Koloradu, tačnije u Vail - Beaver Creeku. Ligety je tako stigao do svog trećeg uzastopnog zlata, u disciplini veleslalom, nakon Garmisch-Partenkirchena (2011) i Schladminga (2013).

Najbolji austrijski skijaš Marcel Hirscher stigao je „samo“ do srebra. Iako je bio glavni favorit za najviši plasman, Hirscher ipak nije mogao protiv Ligetyja koji je bio fantastičan, pogotovo u drugom laufu. Nije ni čudo jer Amerikanac, na stazi koja je kombinacija Birds of Prey i Golden Eagle piste, ima neverovatnih pet uzastopnih pobeda u Svetskom kupu (2010-2014).

Treće mesto i bronzanu medalju osvojio je sjajni Francuz Alexis Pinturault.

Nakon prve trke u vođstvu je bio upravo Marcel Hirscher, ispred Italijana Roberta Nanija koji je odvozio sjajan lauf te zaostao samo 18 stotih. Na trećem mestu bili su Nemac Felix Neureuther i već pomenuti Pinturault, obojica su ostvarili identično vreme uz 23 stotinke sporije od Hirschera. Ted Ligety je imao samo jednu stotinku više na svom kontu odnosno zaostatak od 24 stotih delova sekunde.

Drugi lauf Ligety je odvezao u svom prepoznatljivom stilu, kao iz najboljih dana, pogotovo poslednju deonicu staze. Ukupno vreme iznosilo je 2:34.16 odnosno čak sekundu i 23 stotinke brže u odnosu na, tada drugoplasiranog, Šveđanina Mattsa Olssona.

Alexis Pinturault bio je dobar ali ipak nedovoljno da nadmaši Amerikanca. Ostvario je rezultat 2:35.04 (+0.88s) što je, ispostaviće se kasnije, bilo dovoljno za bronzanu medalju.

Felix Neureuther podlegao je pritisku baš kao i Roberto Nani koji je nastupio posle njega. Nemac je na kraju osvojio nezahvalno četvrto mesto dok je Italijan bio šesti.

Najbrži iz prve vožnje, Austrijanac Marcel Hirscher imao je najbolje prolazno vreme sve do poslednje deonice. Međutim tu ipak nije uspeo da nadmaši Ligetyja koji je briljirao. Na kraju je, vidno razočaran po ulasku u cilj, morao da se „zadovolji“ srebrnom medaljom uz vreme 2:34.61 te 45 stotinki zaostatka.

Treba svakako pomenuti odličan rezultat mladog hrvatskog takmičara Filipa Zubčića koji je osvojio 16. mesto. Njegovi sunarodnici Elias Kolega i William Vukelić zauzeli su 42. odnosno 45. mesto.

Srpski takmičar Andrija Vuković na žalost nije uspeo da završi prvu vožnju.

Od slovenačkih skijaša nastupio je Klemen Kosi koji je zauzeo 33. mesto.

Sutra je u Vail – Beaver Creeku na programu slalom u ženskoj konkurenciji. Prvi lauf startuje u 18:15h po srednje-evropskom vremenu uz direktan prenos na Eurosportu. U isto vreme će krenuti kvalifikacije za muški slalom koji je na programu u nedelju.