Naslovna    Vesti    Takmičenja    Svindal rutinski do pobede u Val Gardeni
20

dec

2013

Svindal rutinski do pobede u Val Gardeni

Norveški takmičar Aksel Lund Svindal, ostvario je trijumf na trećem superveleslalomu sezone koji je vožen u italijanskoj Val Gardeni.

Skijalište Val Gardena u italijanskim Dolomitima, bila je domaćin trke superveleslaloma u muškoj konkurenciji. Čuvena staza „Saslong“ danas nije pružila idealne uslove najboljim svetskim skijašima. Ova pista sa startom na 2000m, ciljem na 1410m te dužine 2365m, bila je puna magle i difuzne svetlosti što je uzrokovalo relativno veliki broj padova i promašenih kapija, srećom bez težih posledica.

U takvim uslovima najbolje se snašao iskusni norveški skijaš Aksel Lund Svindal koji je tako stigao do svoje treće pobede ove sezone. On je praktično savršenom vožnjom bez ijedne ozbiljne greške, ostvario vreme od 1:35.82, koje kasnije niko nije uspeo da nadmaši.

Drugo mesto je osvojio Kanađanin Jan Hudec koji je takođe prikazao odličnu vožnju, međutim izgleda da je danas to bilo nedovoljnog za dominantnog Svindala. Hudec je na kraju imao rezultat 1:36.40 što je za 58 stotinki sporije od pobednika. Međutim on će svakako biti zadovoljan ovakvim ishodom s obzirom da je poslednji podijum u nekoj od trka Svetskog kupa ostvario pre dve sezone kada je bio drugi u švajcarskoj Crans Montani, takođe u superveleslalomu.

Na najniži stepenik pobedničkog postolja popeo se francuski specijalista za brze discipline, Adrien Theaux. On je za 33 stotinke bio sporiji od drugoplasiranog Hudeca a čak 91 od Svindala što je na kraju, ispostaviće se, bilo dovoljno za treću poziciju uz ukupno vreme 1:36.73.

Četvrto i peto mesto osvojili su norveški takmičar Kjetil Jansrud odnosno Austrijanac Romed Baumann.

Treba pomenuti i prilično dobru vožnju iskusnog Bode Millera koji je na kraju osvojio solidno osmo mesto uz sekundu i 55 stotinki zaostatka. On je imao prilično velikih problema da pravilno prođe poslednju kapiju pre cilja, istu koja je zadavala muke i ostalim takmičarima. Peter Fill je upravo nju i promašio te bio diskvalifikovan, iako je prošao kroz cilj sa tada najboljim vremenom.

Najbolji hrvatski skijaš Ivica Kostelić ostvario je vreme od 1:38.10 te je na kraju zauzeo 18. mesto. Njegov sunarodnik Natko Zrnčić-Dim bio je dosta sporiji pa je na kraju bio 37.

Slovenija je imala tri predstavnika od kojih je najbolje prošao Rok Perko osvojivši 25. mesto, rezultat 1:38.69, uz solidne dve sekunde i 87 stotinki zaostatka. Andrej Šporn bio je 53. dok je Klemen Kosi ostvario 51. vreme.

Zanimljivo da je švedski takmičar Hans Olsson sa startnim brojem 55. na kraju završio na 15. mestu uz +2.03s zaostatka za pobednikom.

Ovom pobedom Svindal je izbio na vodeće mesto u trci za veliki Kristalni globus s obzirom da njegov glavni konkurent Ted Ligety nije završio današnju trku zbog izletanja u prvoj polovini staze te zahvaljujući činjenici da Marcel Hirscher ne vozi brze discipline.

Kada je superveleslalom u pitanju, i tu vodi Svindal sa 236 bodova, 91 više od Patricka Kuenga koji danas, uprkos odličnoj vožnji ipak nije završio trku jer je promašio jednu kapiju.

Sutra se na istoj stazi održava trka spusta koja počinje u 12:15h uz direktan prenos na Eurosportu.