Naslovna    Vesti    ZOI Sochi 2014    Tina Maze i Dominique Gisin podelile zlato u spustu
12

feb

2014

Tina Maze i Dominique Gisin podelile zlato u spustu

Slovenka i Švajcarkinja na izuzetno zanimljivoj trci ženskog spusta podelile prvo mesto. Lara Gut osvojila bronzanu medalju.

Šestog dana takmičenja na Olimpijskim igrama u Sochiju održan je ženski spust. Ski centar Rosa Khutor bio je domaćin jednog od najuzbudljivijih takmičenja u istoriji, bar kada je žensko alpsko skijanje u pitanju. Naime, prvi put se desilo da dve takmičarke podele zlatnu medalju. To su danas bile slovenačka skijašica Tina Maze i Švajcarskinja Dominique Gisin. Bronzu je osvojila sunarodnica Gisinove, Lara Gut.

Na stazi dužine 2713m, visinske razlike od 790m, čini se ne toliko brzoj koliko tehnički zahtevnoj, veoma rano je na vodeću poziciju sa startnim brojem 8. izbila švajcarska skijašica Dominique Gisin sa rezultatom 1:41.57. S obzirom da su tek od startnog broja 17. krenule najbolje takmičarke u ovoj disciplini, Gisin nije imala realnu sliku koliko je u stvari dobro odvozila svoj lauf.

Sa startnim brojem 12. zapretila je, pomalo neočekivano bronzana sa trke superkombinacije, Amerikanka Julia Mancuso, ali je ipak zaostala nešto manje od sekunde.

Zbog povrede na treningu nije startovala jedna od favoritkinja, takmičarka iz Lihtenštajna Tina Weirather.

Velika očekivanja imala je još jedna Švajcarkinja Lara Gut koja je startovala kao 18. Vozila je prilično dobro ali ipak nedovoljno brzo da nadmaši rezultat svoje sunarodkinje. Zaostala je 10 stotih delova sekunde uz vreme 1:41.67, te u cilj ušla vidno razočarana.

Austrijanka Elisabeth Goergl i Nemica Maria Hoefl-Riesch prilično su razočarale na današnjoj trci. Goerglova je završila tek na 16 .poziciji dok je Hoefl-Riesch bila 13. Još jedna favoritkinja, Austrijanka Anna Fenninger, nije uspela da završi svoju vožnju.

Nakon njih, sa startnim brojem 21. nastupila je slovenačka skijašica Tina Maze. Vozila je sjajno, na četvrtom prolaznom vremenu imala je prednost od čak 36 stotih u odnosu na Gisin. U poslednjem delu bila je nešto sporija te je semafor nakon ulaska u cilj prikazao identično vreme kao Švajcarkinja, 1:41.57. Slovenka je bila presrećna time što je osvojila prvo zlato na Olimpijskim igrama a naravno i Švajcarkinja koja nikada do sada nije bila na pobedničkom postolju ZOI.

Konačan plasman na kraju bio je sledeći: Gisin i Maze na prvom mestu, Lara Gut treća.

Četvrta je bila iskusna italijanska skijašica Daniela Merighetti dok je peto mesto osvojila još jedna Švajcarkinja Fabienne Suter. Rezultat karijere napravila je Mađarica Miklos Edit koja je bila sedma uz samo 71 stotinku zaostatka za pobednicama.

Slovenke Ilka Štuhec i Maruša Ferk zauzele su 10. odnosno 18. mesto.

Na žalost trku je obeležio i težak pad takmičarke iz Monaka Alexandre Coletti, koja je uletela u zaštitnu ogradu te je izneta na nosilima.

Sledeće zvanično takmičenje u Sochiju, bar kada je alpsko skijanje u pitanju, biće muška superkombinacija koja je na programu u petak, 14.02. u 11h.