feb

2014

Zlato za Matthiasa Mayera u spustu

Austrijanac osvojio zlatnu medalju prvog dana skijaških takmičenja u Sochiju.

Matthias Mayer nagoveštavao je rezultatima ove sezone u Svetskom kupu da može do visokih dometa u spustu u Sochiju. I zvanični treninzi pokazali su da je Mayer u odličnoj formi, pošto je na jednoj od tri provere postigao najbolje vreme. Ipak, pre takmičenja sve oči bile su uprte u Bode Millera i Aksela Lunda Svindala koji na kraju nisu stigli ni do medalje. Srebro ide Christofu Innerhoferu, a bronzana medalja Kjetilu Jansrudu iz Norveške.

Jansrud je vozio osmi po redu i sjajnom vožnjom izbio na vodeću poziciju. Mayer je sa starta krenuo ubrzo posle Norvežanina sa startnim brojem 11. i trku završio sa 10 stotinki prednosti, posebno zbog odlične vožnje u donjem delu staze. Niko tada nije očekivao da će se Austrijanac zadržati na prvom mestu jer su se tek očekivali nastupi onih najboljih.

Prvi od koga se očekivalo da nadmaši rezultat Mayera bio je Bode Miller koji je krenuo sa startnim brojem 15. Bode je pobedio na dva od tri zvanična treninga, staza u Rosa Khutoru mu izuzetno leži i bilo je za očekivati da će on sigurno biti među osvajačima medalja. Međutim, Miller nije prikazao vožnju u skladu sa predviđanjima, vozio je suviše rezervisano sa čudnim, previše uspravnim stavom tela i na kraju je njegov nastup bio dovoljan tek za 8. mesto. Vidljivo je bilo razočarenje Amerikanca po ulasku u cilj i kao da ni on sam nije znao zašto je prikazao vožnju toliko slabiju od sopstvenih i očekivanja javnosti.

Sledeća pretnja rezultatu Austrijanca bio je Aksel Lund Svindal, vodeći u poretku spusta u Svetskom kupu. Svindal je vozio solidno, ali njegova vožnja, kasnije će se ispostaviti, ipak nije bila dovoljna za osvajanje medalje i trku je završio na četvrtom mestu sa 29 stotinki zaostatka za pobednikom.

Sa starta je sa startnim brojem 20. krenuo Italijan Christof Innerhofer i na prvih nekoliko prolaznih vremena imao prednost u odnosu na Austrijanca. U donjem delu staze je ipak izgubio dragoceno vreme i u cilj je ušao sa šest stotinki zaostatka, što mu je donelo srebrnu medalju. I ovaj rezultat doneo je veliku radost za Italijana koji je dugo po završetku trke proslavljao uspeh u ciljnoj ravnini.

Po završetku nastupa prvih dvadeset skijaša postajalo je sve jasnije da je Mayer veoma blizu najvećeg uspeha u svojoj karijeri. Od takmičara koji su tek trebalo da se pojave na startu jedino su Kanađanin Erik Guay i aktuelni olimpijski šampion Švajcarac Didier Defago mogli da ugroze vreme Austrijanca. To im nije pošlo za rukom, Guay je na kraju bio 10. a Defago tek 14.

Matthias Mayer osvajanjem zlatne medalje nastavlja sjajnu olimpijsku tradiciju svoje porodice. Njegov otac, Helmut Mayer, osvojio je srebrnu medalju u superveleslalomu na Igrama u Calgariju 1988. godine.

Trka je vožena na sjajnoj novoizgrađenoj stazi u ski centru Rosa Khutor sa startom na 2,045 m nadmorske visine i ciljem na 970m. Ukupna dužina staze za spust iznosi 3,495 metara. Veličanstveni ambijent olimpijskog spusta donekle je umanjen vidljivim nedostatkom publike na stadionu u ciljnoj areni.

Od takmičara iz regiona nastupli su Klemen Kosi iz Slovenije, Natko Zrnčić-Dim iz Hrvatske i Igor Laikert iz Bosne i Hercegovine. Druga slovenačka nada u spustu, Rok Perko, odustao je od nastupa zbog pada koji je pretrpeo na treningu spusta u Sochiju. Najbolji rezultat postavio je Kosi osvajanjem 24.mesta. Zrnčić-Dim je trku završio na 29. mestu, dok je Laikert u cilju bio 42.

U ponedeljak je u Sochiju na programu ženska superkombinacija.